Prehliadky a vyjednávanie

Organizovanie prehliadok - rady a tipy

  1. Nikdy nevyjednávajte nič prostredníctvom telefónu. Vyjednávanie začínajte až s tým, kto videl Vašu nehnuteľnosť na vlastné oči. Odpovedejte, že na každú serióznu ponuku odpoviete pokiaľ bude urobená písomne, že všetko záleží na jednaní, ale Vy si to musíte premyslieť v celom kontexte Vašej situácie.
  2. Pri príchode záujemcov sa predstavte, podajte si ruky, oznámte im, že ich necháte nehnuteľnosť si bez rušenia prehliadnuť a že ste pripravený zodpovedať im akúkoľvek otázku. Buďte k dispozícii a nechajte ich v pokoji sa dívať. Sledujte ich a nespúťajte ich z dohľadu kvôli bezpečnosti.
  3. Požadujte ponuky len a iba v písomnej forme. Bez výnimky. Nedajte sa strhnúť k trhovému handrkovaniu sa. Nič nebudete mať písomne a jediným cieľom kupujúceho, na to nezabudnite je Vás donútiť urobiť ústupky, zistiť, kam až ste schopný klesnúť s cenou a potom až skutočne začať vyjednávať. Nezabudnite, že vážni záujemci sú iba tí, ktorí majú peniaze. Opýtajte sa ich ako chcú nehnuteľnosť financovať a či sú Vám schopní doložiť, že majú prisľúbený úver alebo dostatok peňazí v hotovosti. Nestrácajte čas s ľuďmi, ktorí toto nesplnia. Pokiaľ sa záujemci pýtajú na cenu, odpovedzte, že ste presvedčení o tom, že taká je tržná cena vo Vašom okolí (pokiaľ ste si dali prácu podľa nášho sprievodcu, tak to tak určite je). Odpovedzte, že ju posúdite v kontexte celkovej ponuky, ktorú predložia písemne a odpoviete na ňu.
  4. Na každého záujemcu si vezmite kontakt. Meno, priezvisko, telefón domov, do práce. Kvôli bezpečnosti a potvrdzovaniu schôdzok. Skontrolujte si to! Nechajte si pri vstupe ukázať doklad totožnosti. Nechcete predsa, aby sa Vám po nehnuteľnosti prechádzali zlodeji. Vy kupujúcim tiež dôverujete, keď im ukazujete svoju nehnuteľnosť. Pokiaľ Vám odmietnu doklad ukázať, nepúšťajte ich dovnútra a nestrácajte s nimi čas. V tom lepšom prípade nie sú vážnymi záujemcami, v tom horšom sú to zlodeji, alebo „tipári“.
  5. Pri odchode každému záujemcovi venujte letáčik, ktorý si môžete pripraviť na vlastnici.sk a opýtajte sa ich, či môžete zodpovedať ešte nejakú otázku. Povedzte im, že ste im k dispozícii a povedzte im, že pokiaľ budú mať záujem, môžu prísť na druhú schôdzku, urobiť podrobnú prehliadku, pripravení s ďalšími otázkami. Nie každý záujemca si je totiž istý, čo má urobiť vo chvíli, keď ziistí, že má o danú nehnuteľnosť záujem.
Zpět na obsah
|
Pokračovat