Kupujeme nehnuteľnosť - Príprava na kúpu

Účastníci trhu

Účastníci trhu, ktorí Vám môžu pomôcť ušetriť.

  • Finančný poradca, maklér. Pokiaľ budete kupovať nehnuteľnosť na dlh, tak ako sme u uviedli vyššie, vyhľadajte dobrého finančného poradcu. Tí poznajú celý trh úverov na bývanie (hypotéky všetkých bánk, stavebných sporiteľní, štátne podpory, poistky) a dokážu pre Vás a za Vás dohodnúť tie najlepšie podmienky.
  • Právnik so špecializáciou na nehnuteľnosti. Pokiaľ si nie ste istí, že obchod zvládnete po právnej stránke, obráťte sa na právnika. Dajte na odporúčanie známych, pár ich navštívte a poznajte ich osobne. Je dobré pokiaľ si s vybraným právnikom sadnete ľudsky, spýtajte sa ho na referencie a potom si vyberte. Právnici pre Vás môžu urobiť tieto záležitosti: pripraviť zmluvy, skontrolovať zmluvné dokumenty, hrať prostredníka pri transakcii peňazí a prevode nehnuteľností, zastupovať Vás pri právnych problémoch.
  • Realitný poradca. Nie sú tak drahí ako právnici a sú to skúsení profesionáli, ktorí Vám za hodinový poplatok môžu pomôcť riešiť Vaše problémy. Majú kontakty na právnikov, finančných poradcov, realitné kancelárie, znalcov, banky, notárov a ďalších účastníkov trhu. Sú schopní Vám pripraviť zmluvy, skontrolovať zmluvy, zabezpečiť hladký priebeh celého obchodu. Ich výhodou je, že nepracujú za províziu, poradia Vám, čo máte urobiť a pomôžu Vám, aby sa celý obchod hladko uskutočnil. Veľmi efektívny spôsob pre nákup a predaj nehnuteľností pokiaľ ste schopní riadiť sa radami a niektoré veci si takzvane vybehať a vystáť sami.
  • Znalec. Je potrebný pri každom obchode s nehnuteľnosťami. Pokiaľ kupujete nehnuteľnosť na úver, finančný poradca Vám ho dokáže zaistiť. Rovnako i realitný poradca. Každá banka má svoj zoznam odhadcov, s ktorými spolupracuje a ich odhad akceptuje.
  • Notár.
  • Stavebný inšpektor. Pokiaľ nie ste odborník na konštrukcie domov a bytov, odporúčame obrátiť sa na niekoho, kto tieto skúsenosti má, aby posúdil stav Vami vybranej nehnuteľnosti. Nech už budete hľadať v okruhu svojich známych, alebo sa obrátite na špecialistu, mohlo by Vám to v budúcnosti ušetriť peniaze za opravy a nepríjemné starosti z nenazdajky sa objavujúcich závad.
Zpět na obsah
|
Pokračovat