Kupujeme nehnuteľnosť - Úvod

Plán financovania nehnuteľnosti

Tak ste tu a čakáte čo bude?

Pokiaľ sa rozhodnete kúpiť nehnuteľnosť, čo je podľa prieskumu snom a prianím takmer každého človeka, potom sme pre Vás pripravili komplexného sprievodcu, ktorý Vám v tejto otázke, dúfajme, bude môcť významne napomáhať.

Ako začať

Zostavte si plán kúpy Vašej nehnuteľnosti, my ho nazývame Realitný a finančný plán a ten sa snažte sledovať. Samozrejme, že okolnosti Vás môžu donútiť, niektoré parametre upravovať, ale pokiaľ sa budete riadiť sedliackym rozumom a touto knihou, tak sa vyhnete väčšine problémov, na které môžete pri nákupe nehnuteľnosti naraziť a nakoniec si poviete so šťastným úsmevom na tvári “Dokázal/a som to“!

Boom nehnuteľností, ktorý môžeme sledovať posledných niekoľko rokov so sebou priniesol i boom realitných kancelárií a maklérov. Tí sa snažia predávajúcich i kupujúcich presvedčiť, že bez nich to nejde. Ale ide! Ale má to svoje „Ale“. Tak ako všetko. Budete si musieť urobiť všetko sami, alebo si nájdete poradcu, ktorý bude chcieť zaplatiť. A to všetko ešte pred tým, než sa presťahujete do Vášho nového domova. Ale ušetrené desiatky a stovky tisíc za províziu realitnej kancelárii by za túto námahu mohli stáť, nie?!

Realitka? Prečo?

Ešte predtým než kúpite svoju nehnuteľnosť samostatne, zastavme sa na chvíľku pri realitných kanceláriách a povedzme si prečo teda vlastne existujú, keď je to predsa tak jednoduché kúpiť si svoju nehnuteľnosť sám.

Dobrá realitka alebo maklér za Vás všetko zariadia. Okrem podpisu na zmluvách. Vy sa nemusíte o nič starať. V prípade, že sa nechcete venovať hľadaniu nehnuteľnosti, máte presnú predstavu, ktorú nechcete meniť, chcete nehnuteľnosť v konkrétnej, špecifickej lokalite, máte hotovosť a kamaráta právnika, nemáte čas a nie je Vám ľúto, že v cene nehnuteľnosti zaplatíte províziu, obvykle 4-6% z ceny nehnuteľnosti, tak zvoľte túto variantu.

Pri výbere makléra hľadajte skúsenosti v odbore, referencie, zázemie a či je poistený. Vyberte si 5-6 kancelárií, pohovorte si s nimi, pozvite si ich a vyberte si jednu, ktorá Vás presvedčí. Pravidelne po týždni a mesiaci vyhodnocujte úsilie, sľuby, parametre dohody a výsledky snaženia sa makléra. Všetky sľuby, ktoré Vám maklér dá, si nechajte potvrdiť písomne.

To isté je i s finančným poradcom. V dnešnej dobe nemá zmysel obracať sa na banky. Z našej skúsenosti vyplýva, že najviac peňazí Vám ušetrí šikovný finančný poradca, ktorý sa špecializuje na oblasť nehnuteľností. Ten Vám (pokiaľ má široké portfólio produktov, čo títo poradcovia obvykle majú) nakombinuje, vyberie a ušije na mieru financovanie z celého trhu produktov hypotekárnych úverov, úverov zo stavebného sporenia, spotrebných a iných, eventuálne Vám zaistí poistenie nehnuteľnosti a iné dôležité finančné služby. To všetko je štandardne bezplatné. Pri výbere sa riaďte sedliackym rozumom, navštívte niekoľko poradcov, nechajte si urobiť predbežnú analýzu Vašej situácie a potom sa rozhodnite.

A tu sa môžete zastaviť. Teda pokiaľ sa nechcete dozvedieť viac o realite obchodu s nehnuteľnosťami. Ďakujeme za pozornosť a veľa šťastia!

My ostatní, čo chceme ušetriť na provízii ideme ďalej!

Výhody a súvislosti samostatnej kúpy

  • Nájdite si nehnuteľnosť, ktorú predáva priamo vlastník sám. Požiadajte majiteľa, nech sa s Vami podelí o ušetrenú províziu, čo býva často problém. A taktiež musíte byť trochu i psychológ a vedieť vyjednávať. Len potom môžete urobiť najvýhodnejší obchod a dosiahnuť najlepšiu cenu!
  • neprídete o časť svojho majetku. Platením provízie z kúpenej nehnuteľnosti odkrajujete z koláča Vášho majetku. Koľko ho zostane, záleží len na Vás!
  • ušetríte na provízii. Pri cene bytu 50 000 EUR a päťpercentnej provízie je úspora 2.500,- EUR. Peniaze nerastú na stromoch a za to je už napríklad pekná dovolenka v Karibiku. No nechoďte tam!
  • ste flexibilnejší a máte všetko pod kontrolou. S predávajúcim sa dohovárate priamo, viete o všetkom, nikto Vás nebrzdí, nemáte na koho zvádzať vinu, všetko si skrátka urobíte po svojom a na vlastné triko!
  • Môžete kúpiť rýchlejšie a výhodnejšie než prostredníctvom sprostredkovateľa.
Zpět na obsah
|
Pokračovat