Kupujeme nemovitost - Vyjednávání

Ako urobiť ponuku

Ponuku dajte vždy písomne, na dôkaz toho, že to myslíte vážne. Jedine tak sa máte o čo oprieť pri ďalšom vyjednávaní s predávajúcim. Teraz je to už vo fázi, kedy každý chce z obchodu získať „to svoje“. Dobrou taktikou je obmeziť platnosť ponuky časovým horizontom hodín až dní. Ukazujete tým, že i Vy máte v rezerve iné možnosti. Nie sme na trhovisku niekde v Egypte alebo Turecku, a tak ako tam, i v našom prípade slovné ponuky mávajú väčšinou krátku životnosť, nikto im neverí a nikto sa nimi neriadi.

  1. Akceptácia podmienok predávajúceho. Pokiaľ sa Vám zdajú podmienky vyhovujúce a nie ste dobrý vyjednávač, môžete pristúpiť na cenu a hlavné atribúty požiadavky predávajúceho. Požiadajte predávajúceho, aby sa s Vami podelil o ušetrenú províziu realitke, pretože s celým obchodom budete mať viac práce obaja a je to tak spravodlivé. Nezabúdajte však, že ceny, ktoré sú pôvodne požadované v inzerátoch, sú tak o 15-20 % nadsadené.
  2. Podanie nízkej ceny. Táto stratégia môže fungovať pri predávajúcom, ktorý je nejakým spôsobom pod tlakom. Pokiaľ o tom viete, sú to body pre Vás. Pri férovo ocenenej nehnuteľnosti by sa mohol predávajúci uraziť a môže byť po obchode. Dôležité je mať po ruke argumenty, ktoré podporujú Vašu verziu. Urobte si analýzu cien podobných nehnuteľností a spracujte ju do tabuľky. Ponúknite ústupok inde, pokiaľ bude predávajúci súhlasiť s Vašou cenou.
  3. Predávajúci dostáva viacero ponúk. Pokiaľ nehnuteľnosť naozaj chcete, jednajte rýchle. Napr. ponúknite vyššiu zálohu ako vyjadrenie záujmu, ponúknite vyššiu cenu, alebo navrhnite iné ústupky, ktoré sú zaujímavé pre predávajúceho. Pozor, nenechajte sa strhnúť do nejakého systému prihadzovania ceny či aukcie, a premýšľajte, či tá vyššia cena je reálna i v budúcnosti. Emócie do obchodu nepatria.
Zpět na obsah
|
Pokračovat