Predaj vlastníkom

Predaj vlastníkom

Tak ste tu a čakáte čo bude? Aj záujemci o Vašu nehnuteľnosť budú takto premýšľať, až budú stáť pred Vašimi dvermi s rukou na zvončeku. Niektorí možno ani neprídu a ani sa neospravedlnia. I to je možné. My chceme, aby sa to Vám nestalo. My chceme, aby ste predali s istotou a efektívne. Tak, aby Vám po odpočítaní nákladov na celý proces predaja a úsilia, ktoré obchodu venujete, zostalo vo vrecku maximum peňazí.

Ako začať

Zostavte si plán predaja Vašej nehnuteľnosti, my ho nazývame Realitný plán, a ten sa snažte dodržať. Samozrejme, že okolnosti Vás môžu donútiť niektoré parametre upraviť, ale pokiaľ sa budete riadiť zdravým sedliackym rozumom a touto knihou, vyhnete sa tak väčšine problémov, na ktoré môžete pri predaji naraziť a nakoniec si poviete so šťastným úsmevom na tvári “Dokázal/a som to“!

Boom nehnuteľností, ktorý môžeme sledovať posledných niekoľko rokov so sebou priniesol i boom realitných kancelárií a maklérov. Tí sa snažia predávajúcich i kupujúcich presvedčiť, že bez nich to nejde. Ale ide! Ale má to svoje „Ale“. Tak ako všetko. Budete si musieť urobiť všetko sami, alebo si budete musieť nájsť poradcu, ktorý bude chcieť zaplatiť. A to všetko ešte pred tým, ako sa Vám na účte pripíšu vytúžené peniaze. Ale ušetrené desiatky a stovky tisíc za províziu realitnej kancelárii by za túto námahu mohli stáť, nie?!

Realitka? Prečo?

Ešte predtým než predáte svoju nehnuteľnosť samostatne, zastavme se na chvíľku pri realitných kanceláriách a povedzme si prečo teda vlastne existujú, keď je to predsa tak jednoduché predať si svoju nehnuteľnosť sám.

Dobrá realitka alebo maklér za Vás všetko zariadia. Okrem podpisu na zmluvách. Vy sa nemusíte o nič starať. V prípade, že sa nechcete predaji venovať, chodíte radšej na golf alebo na ryby, než na prehliadky so záujemcami, právna a obchodná situácia týkajúca sa Vašej nehnuteľnosti je komplikovaná, nemáte čas a nie je Vám ľúto, že zaplatíte províziu, obvykle 4-6% z ceny nehnuteľnosti, tak zvoľte túto variantu.

Pri výbere makléra hľadajte skúsenosti v obore, referencie, zázemie a či je poistený. Vyberte si 5-6 kancelárií, pohovorte si s nimi, pozvite si ich a vyberte si jednu, ktorá Vás presvedčí. Nezaväzujte sa k exkluzivite, to ani neradím, ale dajte jej čas a inú realitku, do toho z hľadiska Vašej taktiky obchodu zatiaľ nezapojujte. Pravidelne po týždni a mesiaci vyhodnocujte úsilie, sľuby, parametre dohody a výsledky snaženia sa makléra. Až v prípade, že sa začne predaj zadrhávať, vzhľadom k situácii na trhu, cene nehnuteľnosti a obvyklej dĺžke predaja, začnite uvažovať o zmene. Všetky sľuby, ktoré Vám maklér dá, si nechajte potvrdiť písomne.

A tu se môžeme zastaviť. Teda pokiaľ sa nechcete dozvedieť viac o realite obchodu s nehnuteľnosťami. Ďakujeme za pozornosť a veľa šťastia!

My ostatní, čo chceme ušetriť na provízii, ideme ďalej!

Výhody a súvislosti samostatného predaja

  • Vy najlepšie poznáte vlastnú nehnuteľnosť, nie maklér. Znalosť produktu je pri predaji to najdôležitejšie. Ale musíte byť tiež trochu psychológ a vedieť vyjednávať. Tak môžete urobiť nejvýhodnejší obchod a dosiahnuť najlepšiu cenu!
  • neprídete o časť svojho majetku. Platením provízie z predanej nehnuteľnosti ukrajujete z koláča Vašeho majetku. Koľko toho zostane, záleží len na Vás!
  • ušetríte na províziách. Pri cene bytu 50 000 EUR a päťpercentnej provízie je úspora 2 500,- EUR. Peniaze nerastú na stromoch a za to je už napríklad pekná dovolenka v Karibiku. No, nechoďte tam!
  • môžete predať rýchlejšie. Pretože nemusíte platiť províziu, máte veľký manévrovací priestor na vyjednávanie. Môžete ponúknuť kupujúcemu výhodný obchod. Časť obnosu, ktorý by ste inak zaplatili maklérovi vo forme provízie, jednoducho ponúknite kupujúcemu ako akčnú ponuku pri rýchlom jednaní. Čas sú peniaze!
  • ste flexibilnejší a máte všetko pod kontrolou. So zájuemcami sa dohovoríte priamo, viete o všetkom, nikto Vás nebrzdí pri predaji, nemáte na koho zvádzať vinu, všetko si skrátka urobíte podľa seba a na vlastné triko!
späť na obsah
|
pokračovať